Masaż-durze

MASAŻ – to oddziaływanie na organizm ludzki,  które za pomocą odpowiednio stosowanych  technik , ma na celu wywołanie  odczynu fizjologicznego mającego na celu działanie relaksacyjne, lecznicze, kosmetyczne oraz profilaktyczne.

RODZAJE MASAŻU

  • Masaż klasyczny

Najstarsza metoda leczenia fizykalnego. Polega na leczeniu objawów a także przyczyn chorobowych. Forma manualnego oddziaływania  na tkanki przy zastosowaniu wielu klasycznych technik masażu – głaskania, rozcierania, ugniatania, wyciskania, oklepywania, wstrząsania, wibracji. Dzieli się na całościowy lub segmentarny. Najczęściej praktykowany masaż przy eliminacji  napięć i schorzeń  wynikłych z  trudów dnia codziennego a także ze specyfikacji  wieloletniej pracy w nie anatomicznych pozycjach.

  • Masaż sportowy

Zapobieganie objawom wynikającym z dużych przeciążeń powstających w sporcie. Masaż ręczny z odpowiednim doborem technik w stosunku do indywidualnej aktywności sportowca oraz uprawianej dyscypliny. Jeden z elementów odnowy biologicznej.

Funkcje masażu sportowego:

– Rozgrzewająca ( przygotowanie do zawodów lub treningu)

– Lecznicza ( pomoc przy leczeniu urazów)

– Regeneracyjna ( powrót organizmu do stanu początkowego przy/po  ogromnym wysiłku fizycznym)

 

Masaż sportowy wybieramy według celu, jaki mamy do zrealizowania:

– podtrzymujący

– startowy

– powysiłkowy

– przed zawodami

– treningowy

 

  • Masaż  izometryczny

Masaż stosowany przy braku możliwości lub chęci obciążenia organizmu ćwiczeniami fizycznymi.  Wykonywany na napiętych grupach mięśniowych, którego celem jest przywrócenie sily i masy tkanki mięśniowej.  Wykonywany kilkoma metodami oraz etapami w seriach aż do momentu uzyskania prawidłowych obwodów masowanego obszaru.

  • Masaż odchudzający (modelująco-wspomagający)

Terapia otyłości i nadwagi.  Intensywny masaż, którego zadaniem jest rozbicie komórek tłuszczowych, odprowadzenie toksyn, wzmocnienie nadwyrężonych stawów oraz mięsni spowodowanych przez nadmierne obciążanie organizmu. Jest bardzo ważnym uzupełnieniem terapii odchudzającej a zarazem rewitalizującej. Jego działanie skupia się głównie na talii, pośladkach, brzuchu, biodrach oraz udach.

Główne zalety

– redukcja cellulitu

– specyficzne działanie na konkretne miejsca ciała

-umniejszenie grubości tkanki podskórnej

– dodatkowy bodziec przy wysiłku sprecyzowanym na odchudzanie

  • Masaż kontralateralny

Masaż leczniczy klasyczny wykonywany na zdrowej kończynie. Wykonywany gdy niemożliwe jest przeprowadzenie działania na chorej części ze względu np. stan zapalny, opatrunek z gipsu, oparzenia, rozległe rany, przyczyny dermatologiczne. Powoduje ok. 30 {3087c1b5ba4d07c6d1c7fc06fb6f81a9d9dc42a9a033455d2282379a770aa22b} dopływ bodźców i krwi  do  niemasowanej strony wpływając przy tym na szybszą regeneracje oraz przeciwdziałanie zmianom powstałym podczas unieruchomienia kończyny w dłuższym okresie typu przykurcze, przeciążenia kończyny zdrowej, spadek siły i masy mięśniowej. Stosowany w serii zabiegów, dostosowany do warunków powrotu do zdrowia oraz stanu psychofizycznego pacjenta.

  • Masaż centryfugalny

Masaż stosowany przy urazach stawowych oraz okołostawowych typu zwichnięcia, skręcenia, stłuczenia, więzadła, torebki stawowe, ścięgna i  mięśnie. Wykonywany na mokro , w dwóch etapach po ustąpieniu stanu zapalnego. Powoduje przekrwienie masowanej powierzchni  zmniejszając przy tym ból oraz zwiększając dostawę elementów odżywczych stawom. Wykonywany w serii zabiegów. Jest doskonałym uzupełnieniem przy terapii zwiększającej ruchomość stawu oraz mięśni na niego działających.

  • Masaż relaksacyjny

Celem masażu jest rozładowanie napięć mięśniowych, odpoczynek, odprężenie fizyczno-psychiczne. Wykonywany w odpowiednim klimacie  sprzyja rozładowaniu dolegliwości emocjonalnych. Przebiega w spokojnej atmosferze przy powolnym tempie z zastosowaniem technik rozluźniających. Dostosowany jest do indywidualnych odczuć i potrzeb pacjenta. Najlepsze efekty  osiąga się przy zabiegach co drugi dzień lub przynajmniej dwa lub razy w tygodniu. Polecany jako odskocznia , chwila zapomnienia i regeneracja oraz uwolnienie stresu przy trudach życia współczesnego.

  • Masaż bańką chińską

Masaż ten jest jednym z czołowych nieinwazyjnych zabiegów antycellulitowych. Pobudza krążenie krwi oraz płynów ustrojowych, przez co pozwala usunąć zbędne produkty przemiany materii. Co w konsekwencji wpływa na szybką redukcje tkanki tłuszczowej. Stosowany jest w problematycznych miejscach tzn. uda, brzuch i pośladki. Najlepsze efekty uwidaczniają się przy serii zabiegów(6-10) wykonywanych co 2, 3 dzień.  To najlepszy sposób usunięcia nadmiaru tkanki tłuszczowej i ujędrnienia skóry.

OGÓLNE WSKAZANIA DO MASAŻU

-układ krążenia:

– obniżone ciśnienie krwi

– otyłość

– obrzęki, których przyczyną jest niewydolność układu krążenia

– układ oddechowy:

– astma w okresie międzynapadowym

– stany pozabiegowe płuc i oskrzeli

– rozedma płuc

– zabiegi torakochirurgiczne

– choroby dziecięce:

– krzywica

– wady postawy

– tkanka mięśniowa:

-regeneracja mięśniowa

– urazy mięśni

– zaniki mięśniowe

– choroby skóry:

– blizny

– odmrożenia

– otyłość

– specyfikacja higieniczno-kosmetyczna

– choroby układu nerwowego, pokarmowego i choroby reumatyczne:

– zwyrodnienia

– zaparcia

– nerwobóle

– bezsenność

– zapalenie korzonków, postrzał lumbago

PRZECIWSKAZANIA DO MASAŻU

Okresowe:

– operacje stawów i skolioz

– złamania kończyn oraz kręgosłupa

– endoplastyka biodra

– dyskopatia

Względne :

– zatory tętnicze

– gwałtowne pogorszenie stanu ogólnego

– schorzenia nowotworowe

– schorzenia zakaźne

– ostre stany zapalne

– świeże operacje kręgosłupa

– choroby dróg piramidowych i móżdżku

Bezwzględne :

– podwyższona temperatura ciała

– niewyregulowane nadciśnienie tętnicze

– menstruacja

– nowotwory

– epilepsja

– ciąża

– przerwanie ciągłości skóry

– choroby zakaźne skóry

– osteoporoza

–  choroba wrzodowa żołądka i dwunastnicy

–  skaza krwotoczna

– choroby pasożytnicze

– świeże stany pourazowe

– kamica wątrobowa i nerkowa

– tętniaki naczyniowe

– narkomania

– żółtaczka

– gruźlica

– niewyrównane wady serca

– alkoholizm

– okres po ogólnoustrojowym zabiegu przegrzewającym

M-fiT – Trener personalny, dieta, masaż